Prof. zw. dr hab. Emil Walenty Pływaczewski uhonorowany

Prof. zw. dr hab. Emil Walenty Pływaczewski, kierownik Katedry Prawa Karnego na Wydziale Prawa UwB, został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość miała miejsce 4 października, podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Odznaczenie wręczył  wiceszef MSWiA Adam Rapacki.

Profesor Emil Pływaczewski odebrał także najwyższą godność przyznawaną przez Senat tej Uczelni: honorowy medal „Pro Meritis erga Academiam Administrationis Publicae Securitatis in Szczytno”. Jak czytamy w uzasadnieniu,  wyróżnienie to jest „wyrazem uznania za Jego wieloletnią pracę na rzecz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, połączoną z badawczą i naukową kreatywnością, niezwykłą sumiennością oraz głębokim zaangażowaniem jako kryminologa w sprawy bezpieczeństwa kraju.”  Profesor Pływaczewski czynnie uczestniczył w 179 międzynarodowych kongresach, konferencjach oraz sympozjach (w tym 127 zagranicznych), jak również wykładał na 52 uniwersytetach w kilkunastu krajach na wszystkich kontynentach. Opublikował ponad 300 prac w zakresie szeroko pojętych nauk kryminologicznych, w tym liczne opracowania na temat zapobiegania i zwalczania przestępczości. Ponad 60 jego artykułów i studiów zamieściły liczące się w świecie nauki oficyny wydawnicze i czasopisma, zwłaszcza amerykańskie, austriackie, holenderskie, japońskie, niemieckie i szwajcarskie. Senat Wyższej Szkoły Policji docenił wkład prof. Pływaczewskiego zarówno w rozwój policyjnego systemu edukacji w Polsce, jak i jego aktywność w polskich i międzynarodowych organizacjach i instytucjach, takich jak Międzynarodowa Komisja Egzaminacyjna Środkowoeuropejskiej Akademii Policyjnej (MEPA), Międzynarodowe Stowarzyszenie Kierowniczych Kadr Policji (IPES) Amerykańskie Stowarzyszenie Kryminologii, Międzynarodowe Stowarzyszenie Kryminologii, Polskie Stowarzyszenie Kryminologiczne i Polskie Towarzystwo Prawa Karnego.