Dzień Prawa w I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży

Pani doktor Justyna Omelianiuk z uczniami I LO w Łomży

Dnia 8 kwietnia 2024 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łomży odbył się Dzień Prawa współorganizowany przez Wydział Prawa UwB. Uczniowie liceum wzięli udział w wykładach z zakresu prawa administracyjnego, prawa karnego, prawa cywilnego, oraz prawa konstytucyjnego.

Pan Daniel Jarmoc, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UwB poprowadził wykład pt. "Elementy decyzji administracyjnej" podczas, którego na przykładzie decyzji o pozwoleniu na budowę uświadomił uczniom czym jest decyzja administracyjna, z jakich elementów się składa, kto ją wydaje oraz kiedy zachodzi potrzeba jej wydania.

Pani dr Justyna Omelianiuk z Katedry Praw Karnego i Kryminologii zrealizowała wykład nt. "Odpowiedzialność nieletnich na gruncie Kodeksu Karnego". Podczas spotkania  młodzież dowiedziała się m.in.  o odpowiedzialności za czyny karalne nieletnich,  instytucjach z ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich oraz Kodeksu karnego. Pani doktor zaprezentowała także przykłady służące zrozumieniu omawianych zagadnień.

Z kolei dr Wioleta Hryniewicka-Filipkowska z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego przeprowadziła warsztaty pt. "Proces sądowy – co powinieneś o nim wiedzieć" podczas, którego uczniowie poznali uczestników procesu sądowego cywilnego, ich prawa i obowiązki oraz przebieg rozprawy przed sądem cywilnym.

Jakie są główne źródła prawa w Polsce i jak są one uporządkowane w hierarchii prawniczej? Jakie są kryteria różnicujące poszczególne źródła prawa w kontekście ich znaczenia i wiążącej mocy w systemie prawnym Polski? Jakie konsekwencje prawne wynikają z naruszenia zasad hierarchii źródeł prawa w Polsce? Na te pytania odpowiadała dr Kamila Bezubik z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego podczas wykładu poświęconego "Hierarchii źródeł prawa w Polsce".

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach zadając pytania i biorąc udział w dyskusji. Taka interakcja jest dowodem na to, że młodzież jest nie tylko zainteresowana prawem ale także chce je zgłębiać i rozumieć. Dyrekcji, nauczycielom i uczniom szkoły dziękujemy za profesjonalizm w organizacji Dnia Prawa oraz za okazaną gościnność.

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.