Udział studentki Wydziału Prawa w projekcie ConSIMium- symulacjach prac Rady Europejskiej i Rady Unii Europejskiej w Brukseli

12.04.2024

W dniach 8-9 kwietnia 2024 r. Gabriela Plawgo – studentka Wydziału Prawa UwB na kierunku Prawo, III rok, wzięła udział w projekcie ConSIMium tj. Symulacjach prac Rady Europejskiej I Rady Unii Europejskiej w Brukseli.

ConSIMium to projekt, który opiera się na udziale studentów z Państw członkowskich UE w symulacji obrad Rady Europejskiej i Rady UE w Brukseli. W tegorocznych symulacjach brało udział po 6 studentów z każdego z państw członkowskich UE. Polscy studenci zostali wybrali w drodze konkursowej przez KRASP (Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich). Każdemu ze studentów przydzielono rolę - Pani Plawgo wcieliła się w rolę Ministra. Przedmiotem obrad prowadzonych w ramach projektu była problematyka sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa.

Polska prezentowała w symulacji poparcie dla proponowanych rozporządzeń. Studenci podkreślali w szczególności konieczność zapewnienia wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa jak i wprowadzenia odpowiednich mechanizmów kontroli nad działaniem sztucznej inteligencji. Obrady zakończyły się sukcesem, "cybersecurity act" przyjęto jednogłośnie, natomiast "AI act" przyjęto zdecydowaną większością głosów (26 państw za).

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym opisem projektu.

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.