Zwiększenie dostępu do nieodpłatnego poradnictwa prawnego oraz podniesienie świadomości prawnej mieszkańców Białegostoku i regionu: podpisanie porozumienia z Wojewodą Podlaskim

13.03.2024
Podpisane porozumienie pomiędzy Wojewodą Podlaskim, dr. Jackiem Brzozowskim, a Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Dnia 5 marca 2024 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa pt. „Nasi specjaliści przyszłością Białegostoku”, zorganizowana przez Studencką Poradnię Prawną - Pracownię Wydziału Prawa UwB oraz Promocję Wydziału Prawa UwB. Konferencja miała na celu nie tylko wymianę poglądów i doświadczeń dotyczących roli specjalistów w kształtowaniu przyszłości miasta Białegostoku, ale także propagowanie nieodpłatnego poradnictwa prawnego oraz zwiększenie świadomości prawnej wśród mieszkańców Białegostoku i regionu.

Zaproszeni goście, w tym dr Jacek Brzozowski - Wojewoda Podlaski, oraz przedstawiciele różnych dziedzin zawodowych, uczestniczyli w panelach eksperckich oraz dyskusji na temat roli edukacji prawnej w społeczeństwie. Podczas panelu dyskusyjnego omawiano także kwestie związane z procesem kształcenia przyszłych pracowników, organizacją praktyk studenckich oraz rolą absolwentów Wydziału Prawa UwB w swoich miejscach zatrudnienia.

Konferencję otworzyli prof. dr. hab. Mariusz Popławski (Dziekan Wydziału Prawa UwB), dr Jacek Brzozowski (Wojewoda Podlaski) oraz prof. dr hab. Andrzej Sakowicz (Kierownik Studenckiej Poradni Prawnej).

Następnie odbyły się dwa panele eksperckie, podczas których swoje wystąpienia przedstawili: dr Karol Łapiński (Nadinspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Białymstoku), Joanna Krysiuk (Zastępca Kierownika Działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego), Piotr Jurczuk (II Zastępca Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku) oraz dr Magdalena Rutkowska-Sowa (Wicedziekan Okręgu Podlaskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, adiunkt w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej).

Po zakończeniu paneli eksperckich odbył się panel dyskusyjny, w którym, poza wymienionymi wcześniej gośćmi, wzięli udział: Elżbieta Wróblewska (Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku), Michał Maciejczyk (Przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Białymstoku) oraz Jarosław Antychowicz (Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku). Panel dyskusyjny umożliwił uczestnikom wymianę doświadczeń, w szczególności w zakresie pojawiających się zagadnień praktycznych. Goście skupili się na temacie procesu kształcenia przyszłych pracowników, organizacji praktyk studenckich, jak również roli jaką odgrywają absolwenci Wydziału Prawa UwB w swoich miejscach zatrudnienia. Uczestnicy przekazali także sugestie dotyczące ewentualnej zmiany w zakresie praktyk, jak również programów studiów mając na uwadze późniejsze wykorzystanie zdobytej wiedzy przez pracowników w praktyce.

Dziekan Wydziału Prawa, prof. dr hab. Mariusz Popławski, zobowiązał się przedstawić podczas Rady Wydziału Prawa UwB sugestie zgłoszone podczas konferencji w celu dalszej dyskusji. Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że istnieje potrzeba odbywania cyklicznych spotkań i rozmów na tematy poruszone podczas wydarzenia, co pozwoli na kontynuację dialogu oraz dalszy rozwój współpracy między środowiskiem akademickim a administracją publiczną w promowaniu edukacji prawnej i poradnictwa prawnego w Białymstoku i regionie.

W kontekście tej inicjatywy, dnia 5 marca 2024 r., zostało podpisane porozumienie pomiędzy Wojewodą Podlaskim, dr. Jackiem Brzozowskim, a Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Głównym celem tego strategicznego partnerstwa jest popularyzacja nieodpłatnego poradnictwa prawnego, zwiększenie świadomości prawnej wśród mieszkańców Białegostoku i regionu, a także umocnienie współpracy między środowiskiem akademickim a administracją publiczną. Odpowiedzialność za realizację projektu spoczywa na Studenckiej Poradni Prawnej, reprezentującej Wydział Prawa UwB, co umożliwi świadczenie pomocy prawniczej przez studentów pod nadzorem pracowników Wydziału Prawa.

W ramach współpracy planowane są liczne inicjatywy, takie jak konferencje, seminaria, wykłady i warsztaty, które mają na celu zacieśnienie współpracy między administracją publiczną a środowiskiem naukowym. Organizowane wydarzenia będą sprzyjały integracji środowisk eksperckich oraz wymianie doświadczeń dotyczących roli specjalistów w kształtowaniu przyszłości Białegostoku i regionu podlaskiego.

©2022 Wszystkie prawa zastrzeżone.